Mám zájem o službu

Firemní kultura a mindset

Děkujeme, brzy se vám ozveme!
Bohužel došlo k chybě, zkuste to prosím později.

Proč je to důležité

  • Firemní kultura (chování, vztahy a mindset) ovlivňuje, jak se lidé ve firmě cítí. To, jak se cítíme ve skupině, má vliv na spolupráci a výsledky, na radost a tvořivost, se kterou se pouštíme do práce, ve finále i na naše zdraví a na to, zda chodíme z práce vyčerpaní anebo nám zbývá energie i pro rodinu a dobré vztahy doma.
  • Kultura vyzařuje navenek a určuje, zda budeme schopni přitáhnout a udržet kolegy, se kterými bude radost spolupracovat.
  • Pokud kulturu chcete zlepšit, tak to neuděláte vydáním směrnice, ale dlouhodobým rozvojem chování. Především lídrů, kteří nastavují vzor.

Výsledkem bude sladěný tým, který je schopen samostatně rozhodovat, nést odpovědnost a učit se novým věcem v měnícím se světě. Firma, do které lidé chodí rádi, mohou tam uplatnit co umí a rozvíjet svůj potenciál, a zároveň dělají něco, co je prospěšné. Firma, která vyzařuje tak, že přitahuje další podobně smýšlející.

Jak na to půjdeme (plán na 6-12 měsíců)

Potřebujeme začít zmapováním stavu, kde jsme. Prozkoumáme příklady zajímavých firem, kam lidé chodí rádi, mohou tam uplatnit svůj potenciál a pracovat na něčem prospěšném. Dohodneme konkrétní cíle a domluvíme, jak je budeme vyhodnocovat.

Vytvoříme 6-12 měsíční plán, který pomůže transformovat chování, zvyky a ve výsledku vztahy a atmosféru ve firmě.

Co konkrétně budeme dělat

Kulturní tým

Sestavíme „kulturní tým“ či „kruh“ z lidí, kteří mají chuť ke změně přispět. Atmosféru firmy nemůže vymyslet šéf a pak ji dát do směrnice. Jde o změnu chování všech kolegů. Tím, že nabídneme lidem zapojení do společné tvorby, využijeme kolektivní inteligenci, z one-man-show uděláme společné dílo a pro změnu získáme víc lidí.

Společně si ujasníme, proč je vaše firma, protože smysl práce je jeden z nejsilnějších nefinančních motivátorů (workshop Firemní PROČ). Zpočátku najdeme rychle dostupné „hacky“, které přinesou rychlé zlepšení vytipovaných oblastí. To bude ta lehčí část.

Dlouhodobé změny přístupu

Pravděpodobně budeme potřebovat dlouhodobě rozvíjet postoje a dovednosti, bez kterých je trvalá změna nemožná. Může tam patřit například schopnost tvořit vztahy s respektem a úctou (a to jsou hluboce zakořeněné postoje, které nejde jen tak „vyškolit“).

Budeme se učit otevřeně komunikovat a konstruktivně zvládat konflikt, probírat téma zodpovědnosti a schopnosti dostát svým závazkům. Co přesně bude potřeba dělat uvidíme podle diagnostiky vaší firmy a taky podle toho, jak nám půjdou první kroky.

Plán pro odvážné lídry

Půjde o sérii workshopů. které budou vyžadovat intenzivní zapojení lídrů a „kulturního týmu“, nejspíš též bude potřeba práce s celou firmou. Mezi workshopy bude vlastní příprava a společné konzultace, kterou budeme dávkovat tak, aby se udržela pozornost na změně, ale dalo se to zvládat s běžným fungováním. Změny bude potřeba zavádět postupně, ale dá se předpokládat, že už zpočátku bude viditelná změna k lepšímu.

Počítejte též, že firemní kultuře bude nutné se věnovat trvale, nejen úvodní měsíce. Budete to však nejspíš mít v krvi tak, že to budete schopni dělat sami. Může být užitečné občas využít facilitace zvenku nebo supervize, abyste měli pohled zvenku, narušující vaši „bublinu“.

Plán je jen pro odvážné, protože obvykle je nezbytná i individuální práce s lidmi, kteří jsou vpředu. Zejména ti často potřebují konfrontovat své vlastní stereotypy a měnit svoje chování. Dobrá zpráva je, že jakmile se lídry podaří pro změnu získat, tak to pak jde rychle od ruky.