Zanechte nám kontakt

a domluvíme schůzku

Děkujeme, brzy se vám ozveme!
Bohužel došlo k chybě, zkuste to prosím později.

Tyrkysové principy

Co jsou tyrkysové organizace

Tyrkysové (TEAL) organizace staví na těchto myšlenkách:

  • mají dobré záměry překračující pouhý zisk
  • respektují lidi jako celistvé bytosti

  • rozvíjí sebeřízení a zapojují lidi do rozhodování

V knize Budoucnost organizací Frederic Laloux představil model evoluce lidského uspořádání a aplikoval ho na firmy. Červená barva označuje například gangy. Extrémní efektivita, násilí. Oranžová popisuje většinu dnešních firem: procesy, efektivita, inovace. Avšak bohulibý záměr nebývá u oranžové obvyklý, účelem podnikání bývá prostě zisk, někdy i za cenu umělého vytváření poptávky a ničení přírody. Lidé se označují za zdroje, emoce překáží.

Tyrkysový (anglicky teal) model se snaží vyřešit nedostatky předchozích úrovní. Přináší sadu konkrétních inspirací a praktik pro zakladatele firem, šéfy a celé týmy, aby mohli vědomě vytvářet pozitivní dopad, rozvíjet sebe a svoje organizace a přitom neztratit ze zřetele dobré výsledky.

Náš postoj k teal organizacím

Jednotlivé principy vnímáme hierarchicky:

  1. Nejvýš máme dobrý záměr. Věříme, že právě odpovědné organizace, které mají záměr překračující pouhý zisk jsou jednou z cest k lepšímu světu. Vůle k dobrému záměru je pro nás nezbytná.
  2. Z toho odvozujeme celostní přístup k lidem. Jsme přesvědčeni, že jen takové prostředí, které respektuje lidi jako autentické a plnohodnotné bytosti a odstraňuje atributy nadřazenosti, umožňuje poctivě naplňovat dobrý záměr. Zároveň víme, že k tomu může vést delší cesta, a podpoříme každého, kdo se na ni vydal, i kdyby byl na samotném začátku.
  3. Až na třetím místě máme sebeřízení. Myslíme si, že sebeřízení je pro některé kontexty vhodné a pro jiné méně. Rádi podpoříme ty, kteří s ním chtějí experimentovat, ale respektujeme, pokud někdo vyhodnotí, že to pro něj zatím není.

Tyrkysové firmy popsané v knize bereme jako ideální model. Chceme vás inspirovat a pomoci vám zavést ty principy, které pro vás a ve vašem kontextu dávají smysl. Nechceme hodnotit organizace, zda jsou dost „tyrkysové“ nebo někoho nutit, aby vše zavedl přesně podle teorie. Známe řadu pokrokových firem, které leckdy ani knihu ani teorii neznají a přesto přináší něco prospěšného světu a chovají se k lidem slušně. Všem takovým fandíme a rádi je budeme podporovat.

Pokud vás to láká, bude pro nás radost s vámi spolupracovat.

DOMLUVIT SCHůzku

Nohama na zemi a hlavou v oblacích

Můžeme trochu snít s hlavou v oblacích a experimentovat s inovativními metodami řízení.

Zároveň v Tealmakers vnímáme závazek zůstat nohama na zemi a zajistit, že vaše firma je ve svých klíčových činnostech funkční a má výsledky.

Jednotlivé úrovně přinesly řadu pozitivních inovací, například oranžové firmy dobře umí standardizaci a procesy, a t mohou být zcela na místě. Tyrkysové firmy využívají inovace předchozích úrovní. Vybírají takové praktiky, které jsou odpovídají potřebám a schopnostem týmu. Zároveň rozvíjí dovednosti svých lidí, aby mohli růst.

Nabízíme řadu kurzů a workshopů, které mohou týmu doplnit jednotlivé dovednosti a postoje, a několik konzultačních plánů, které vás provedou hlubší změnou firmy.

DOMLUVIT SCHůzku